طراحی، اجرا و نظارت بر مراکز بهداشتی محل های دفن پسماند( لندفیل ها)

پدیدآوران: ناشر: دسته بندی:

شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۷۹۸۸-۲۹-۹‬

تعداد صفحات :۱۶۴

سال چاپ:۰۱/۰۶/۹۶

قیمت سایت
تخفیف
قیمت

۲۷۹۰۰۰ ريال
۱۰ درصد
۳۱۰۰۰۰ريال

-

زندگي انسان بر روي كره خاكي مشكلات زيادي را براي محيط زيست در پي‌داشته است. پسماند يكي از مهمترين اين مشكلات است كه امروزه توليد آن در كلان شهرها به هزاران تن در روز مي رسد، پسماند‌ها يكي از مشكلات زيست محيطي هستند كه راهكارها‌ي مختلفي براي نابود‌كردن آ‌ن‌ها وجود دارد .يكي از اساسي ترين اين روشها دفن پسماند ميباشد كه اگر به صورت بهداشتي انجام نپذيرد مشكلات زيست محيطي بسياري را در پيخواهد داشت. از جمله اين مشكلات مي‌توان به آلودگي خاك توسط نفوذ شيرابه و همچنين آلودگي هوا توسط بيوگاز ناشي از فعل و انفعلات دروني پسماند اشاره كرد.
علي رغم ابداع انواع روش‌هاي دفع و با وجود تكنولوژيهاي پيشرفته بازيافت و استحصال مواد، دفن بهداشتي از متداولترين و معتــــبرترين روشهاي دفع موادزائد جامد شهري در جهان و ايران به شمار
مي‌آيد. دفن بهداشتي عبارت است از تخليه زباله در داخل ترانشه، متراكم‌كردن آن و پوشاندن آن با خاك به روش كاملا سيستماتيك به نحوي كه زباله در داخل كپسول كاملا محصور شده و امكان نفوذ شيرابه و گاز به اطراف سلول وجود نداشته باشد .‌گرچه سابقه دفن بهداشتي درجهان بيش از شش دهه مي‌باشد و در اين مدت تحولات مثبت زيادي در جهت بالا‌بردن كيفيت دفن بهداشتي صورت گرفته ولي در ايران متاسفانه وضعيت به اين صورت نبوده و در حالي كه 92 درصد مواد زائد در ايران دفن مي‌شوند در اين ميان حدود 85 درصد شهرها، زباله‌ها را به روش غير بهداشتي و غير اصولي دفن و تلنبار مي‌كنند و به ادعاي شهرهايي هم كه دفن بهداشتي را گزارش مي‌كنند نمي‌توان اعتماد كرد. در مدفن‌هاي غير مهندسي از لايه زهكش شيرابه استفاده نمي‌شود و زباله‌ها در تماس با زمين طبيعي هستند و اين مساله باعث از بين‌رفتن هزاران هكتار زمين در سال مي‌شود. يك مدفن مهندسي داراي قسمت‌هاي مختلفي شامل لاينرهاي نفوذناپذير، لايه‌هاي زهكش شيرابه، لايه‌هاي پوششي (پوشش روزانه، مياني و نهايي)، سيستم جمع‌آوري شيرابه، سيستم جمع‌آوري گاز و سيستم‌هاي كنترل مي‌باشد.

پربازدیدترین کتابها این انتشارات