مدیریت روغن‌های مستعمل صنعتی

دسته بندی:

شابک: ۹۷۸-۶۲۲-۷۶۳۱-۳۴-۰‬‬‬

تعداد صفحات :۱۲۳

سال چاپ:۱۴۰۳

قیمت سایت
تخفیف
قیمت

۱۳۵۰۰۰۰ ريال
۱۰ درصد
۱۵۰۰۰۰۰ريال


-

همانطور که جمعیت جهانی ما همچنان در حال گسترش است، میزان پسماندی که تولید می‌کنیم نیز افزایش می‌یابد. میزان پسماندی که امروزه بشر در طبیعت رها می‌کند در واقع بی‌سابقه است. در نتیجه، مدیریت مؤثر پسماند به یک ستون ضروری برای جلوگیری از پیامدهای حیاتی ناشی از تولید پسماندهای کنترل نشده و برای دستیابی به پایداری و تضمین آینده‌ای سبزتر برای سیاره ما تبدیل شده است.
مدیریت پسماند را می‌توان به عنوان فرآیندها و اقداماتی با هدف جمع‌آوری، حمل و نقل و دفع پسماند، فاضلاب و سایر محصولات زائد تعریف کرد. بنابراین هدف نهایی که از این طریق دنبال می‌شود، بازآفرینی یک منبع ارزشمند از طریق کاهش و بازیافت مسئولانه پسماند است. به همین دلیل است که مدیریت پسماند نقش مهمی در حمایت از توسعه پایدار و گذار به سمت اقتصاد چرخشی ایفا می‌کند.
مدیریت روغن‌های مستعمل به‌ویژه در مناطق صنعتی و شهری، موضوعی است که اهمیت آن در حال افزایش است. تولید روغن‌های مستعمل با افزایش تعداد خودروها و پیشرفت صنعت ارتباط مستقیمی دارد.
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، برخی از این روغن‌ها با استفاده از فناوری‌های اولیه و منسوخ مانند روش اسید-خاک و غیره بازیافت می‌شوند که علاوه بر انتشار مواد سمی در هوا، منجر به تولید پسماند خطرناک نیز می‌گردند. بازار روغن‌های بازیافتی با عیار پایین معمولاً محدود است بنابراین روغن‌های مستعمل باقی‌مانده یا در فضای باز سوزانده می‌شوند یا به‌طور بی‌رویه دور ریخته می‌شوند، که باعث تهدیدات جدی برای سلامت انسان و محیط‌زیست می‌شود. دستورالعمل‌هایی برای مدیریت روغن‌های مستعمل توسط نهادهایی مانند دبیرخانه کنوانسیون بازل تهیه شده است. با این حال، این دستورالعمل‌ها اطلاعاتی را در مورد مدیریت پسماندها به طور کلی ارائه می‌دهند و در بهترین حالت، توصیفی کلی از فناوری‌های تخریب را شامل می‌شوند. مقامات محلی و مدیران صنعت به طور فزاینده‌ای به اطلاعات قابل اعتماد در مورد گزینه‌های مختلف فناوری برای تصفیه و دفع ایمن روغن‌های مستعمل نیاز دارند. فن‌آوری‌های بازیافت، پردازش مجدد و مدیریت صحیح روغن‌های مستعمل به طور گسترده در کشورهای در حال توسعه در دسترس نیست. در نتیجه، اگر انتخاب‌ فناوری آگاهانه انجام نشود، ممکن است منجر به نتایج ضعیف یا غیراقتصادی شود. استفاده از فن‌آوری‌های منسوخ یا نامناسب نیز به دلیل انتشار مواد سمی و تخلیه پسماندهای جامد خطرناک منجر به مسائل زیست‌محیطی جدی می‌شود.

پربازدیدترین کتابها این انتشارات